x9uo0b0l

پس ار تصرف تبت به دست چین , دالایی لاما به دارامسالا( منطقه ای در هندوستان ) وارد شد .  پس از آن بود که این مکان به جایگاهی برای تبتی های در تبعید تبدیل گشت , با توجه به رویۀ تخریب فرهنگ و آیین تبتی وظیفۀ پرورش تمامی جمعیت در تبعید بر عهدۀ ایشان نهاده شد , که این کار با کمک دولتهایی که این نگرانی را حس کرده بودند و نیز سازمان ها و انسانهای نوعدوست میسرگشت و باعث شد تبتی های مقیم چیزی را بدست آورند که هیچ کس در ابتدای ورود آنان فکرش را نیز به ذهن متبادر نمی ساخت . سال های نخست سالهای بسیار مشکلی بود , تبتی های بسیاری از فلات تبت در حال آمدن به هند بودند , جمع کثیری از آنان در این مسیر بواسطۀ امراض مناطق استوایی و گرما از پای در آمدند , آنانی که از مهلکه جان سالم به در می بردند در گروه های چندین نفری در اردوگاه هایی که به کمک دولت هندوستان و دیگر کشورها ساخته شده بود زندگی می کردند , سعی بر این بود که آنان را در گروه های مجتمع گرد هم آورند تا بتوانند از پس بر آورده کردن نیازهای اولیۀ خود بر آمده و فرهنگ و آیین خود را حفظ و نگاهبانی کنند .

img_0949

بدین ترتیب حکومت دموکراتیک در تبعید برای مدیریت امور مربوط به تبتی های پناهنده  در دارامسالا هندوستان  به کمک و یاری دولت هندوستان تأسیس گردید . مدارس بسیاری برای آموزش و پرورش فرزندان مهاجرین و با تأکید بر فراگیری زبان , فرهنگ ادبیات , تاریخ , هنر و آیین تبتی  تأسیس شد . اکنون بیش از 85 مدرسه در سرتاسر هندوستان , نپال , بوتان , با جمعیتی بالغ بر 27585 دانش آموز در حال فعالیت می باشند . اموری از قبیل فرش بافی , مجسمه سازی , کار با فلز , هنر های نمایشی , نقاشی thangka , طب تبتی و غیره در میان جمعیت مهاجر رواج دارد , مراکز طب سنتی در سرتاسر مهاجر نشین ها وجود دارد . در حدود 200 معبد و مکان راهبان زن برای ارائۀ آیین ها و تعالیم مذهبی تأسیس شده است و می توان گفت تبت همچنان زنده نگاه داشته شده است .

وجود مراکز مدیتیشن و یوگای تبتی , آیرو ودا و نیز معابد بسیار زیبا , این مکان را به مرکز علوم روحانی تبدیل کرده است که علاوه بر جذب دوستداران این علوم , طبیعت بسیار زیبای آن , دارامسالا را تبدیل به بهشتی برای مسافران کوله پشتی نموده است .

dharamsala

اعتبار و مؤفقیت منطقۀ مهاجر نشین تبتی در دارامسالا مرهون دیدگاه دموکراتیک , بصیرت و رهبری دالایی لاما است . امروزه مسئلۀ تبت یک موضوع بین المللی است . چین مدعی ست  برای هر گونه صحبت در بارۀ تبت باید این مسئله که تبت همواره بخشی از سرزمین چین بوده است به عنوان پیش شرط مورد تأکید قرار گیرد , در حالیکه این هجوم جمعیت مهاجر نشین چین به تبت است که فرهنگ و هویت تبت را به مخاطره انداخته است

Dharamsala-5

دارامسالا کجاست :

دارامسالا , لهاسای کوچک ,  مرکز حکومت در تبعید تبت , محل اقامت بودای زنده دالایی لاما , منطقه ای روستائی در دل کوهستانی در شمال هندوستان در ایالت هیماچال پرادش با مسافتی خدود 529 کیلومتر در شمال دهلی , که اگر پیش از این اوستایی کوچک محسوب می شد امروزه به مکانی توریستی برای تمامی انسانها با هر آیین و مسلکی تبدیل شده که برای دیدار با بودای زمان خویش بدانجای گام می نهدند. منطقه ای سرشار از هارمونی , گرمی , شفقت و غمخوارگی . نخست باید مطمئن شوید زمانی که به دارما سالامی رسید , آیا ایشان در آنجا هستند یا خیر . همچنین می توانید ایشان را در سفر هایشان ملاقات کنید . برای آگاهی از این مسئله باید به نکات زیر توجه کنید :

03

پیش از سفر :

  •   نکات ارائه شده در سایت رسمی دالایی لاما را بهه دقت مورد بررسی قرار دهید . به شما پیشنهاد می شود در ادارۀ امنیت تبت در McLeod Ganj ( نزدیک هتل تبت ) ثبت نام کنید . تهیۀ جا از قبل رزرو نمی شود و ورودی برای دریافت راهنمائی مجانی است . تنها یک فنجان و مقداری پول برای اهدا به راهبان زد و مرد با خود به همراه ببرید .
  •  از طریق وب سایت شخصی دالایی لاما برای کسب اطلاعات و دریافت قرار ملاقات اقدام کنید و یا نامه ای به ادارۀ شخصی ایشان به آدرس   Thekchen Choeling P.O. McLeod Ganj, Dharamsala H.P. 176219, India  ارسال کنید .
  •  از هر فرصتی برای حضور در محل اقامت ایشان استفاده کنید , ادارۀ ایشان بیشتر اوقات به شما خواهد گفت که ایشان حضور ندارند و ملاقات شخصی به ندرت انجام می پذیرد . اما امکان ملاقات از طریق تصویری قابل ارائه است که این نیز خود یک درخواست بسیار بزرگ محسوب می شود . به هر حال شما باید تلاش خود را بکنید . بهترین کار صبر کردن و تأیین یک پروسۀ یک ساله برای مشخص کردن زمان سفر و محل اقامت است
  •  اصول و قواعد بودیسم را مطالعه کنید . هرگونه رنجی را که از وابستگی نسبت به مسائل و پی آمد های مختلف نتیجه می شود را رها کنید , و این به این معنی ست که اگر انتظار امر دور از ذهنی را در سر دارید , نا امید نخواهید شد . اگر هیچ چیز آن گونه که برنامه ریزی شده بود پیش نرفت به هر حال از تجربه ای که به دست آورده اید خوشهال باشید , دارما سالا شما را مأیوس نخواهد کرد و چیز های زیادی از این سفر بدست خواهید آورد

پس از سفر :

  •  به دفتر امو کشور تبت در دارامسالا بالا بروید تا مطمئن شوید که آیا برنامۀ از پیش تأیین شده ای برای انجام ملاقات های عمومی وجود دارد یا خیر . اگر خیر پس می توانید درخواست کتبی خود برای ملاقات حضوری در معبد محل زندگی دالایی لاما را به دفتر شخصی ایشان ارائه دهید . اما این را در نظر داشته باشید که معمولا دریافت چنین ملاقاتی غیر محتمل است
  •  اگر ملاقات عمومی از قبل برنامه ریزی شده ای وجود نداشت, زمانی که در شهر به سر می برید گوش به زنگ باشید زیرا معمولا این اخبار دهان به دهان پخش خواهد شد .
  •  با خود یک شال ابریشمی سفید رنگ به همراه داشته باشید همچنین می توانید آنرا از محل ملاقات با ایشان با چند روپیه خریداری کنید . بر طبق یک سنت قدیمی زمانی که ایشان با شما ملاقات می کند این شال را تقدیس می کند . همچنین میزی وجود دارد که شما می توانید وسائلی را که مایل به تقدیس آنها می باشید از قبیل مهره های نیایش و مجسمه ها و همچنین شال های بیشتر را بر روی آن قرار دهید .
  •  15 دقیقه قبل از اغاز دیدار در محل حضور داشته باشید و توجه داشته باشید که وسیله ای که از ان استنباط اسلحه می شود و یا حتی دوربین عکاسی به همراه نداشته باشید .
  •  سر خود را به نشان درود خم کنید . برخی از غربی ها عادت دارند هنگام خم شدن برای تعظیم زیر چشمی ایشان را نکاه کنند در حالی که تبتی ها حتی در هنگام به خاک افتادن در مقابل ایشان از هر گونه برخورد چشمی رویگردانی می کنند
  •  پس از ملاقات با ایشان یک ریسمان سرخ از یکی از همراهان ایشان دریافت می کنید که می توانید آنرا به یادگار و به نشان دیدار با ایشان بر گردن خود بیاویزید .

090108110301GF

Advertisements