tibet_map_complete

تبت (TIBET)

سرزمین مقدس بوداییان، بام جهان , سرزمین فرزانگی , خاک مقدس , آن را با نامهای بیشماری می شناسیم , بعد از مدتها که تصمیم داشتم درباره رهبر معنوی بوداییان تبت مطلبی بنویسم این امر به دست نمی داد تا اینکه این وبلاگ رو راه اندازی کردم , به چند دلیل لازم دیدم این مطلب رو بنویسم , اول آشنایی هر چه بیشتر دوستداران با این شخصیت معنوی و نیز حمایت از ایشان و مبارزات آزادی خواهانه مردم رنج دیده تبت که نه به عنوان بخشی از کشور کمونیستی چین بلکه به عنوان کشوری مستقل با آیین , زبان , نژاد و خطی متفاوت از چین بر بلندای هیمالیا سر بر افراشته اند , دانستن این نکته لازم است که تبت نه تنها بخشی از سرزمین به اصطلاح مادری چین نمی باشد بلکه خود مادریست زاینده ی فرزانگی با سهمی شگرف در گسترش علوم معنوی ,فلسفه و متافیزیک در مشرق زمین که اکنون درگیر مصیبتی به نام چین کمونیست گردیده است . ذکر کلمه ی حکومت منحوس چین تنها در مورد دولت چین به کار می رود نه مردم آن کشور با فرهنگی غنی که در سرزمینی می زییند که زاینده ی فرزانگانی چون لائوتسو و کنفسیویس  بوده است ,  حکومتی که سالیان درازی ست دست خویش را به خون مردم رنج دیده ی تبت , مغولستان و ترکستان رنگین کرده است و متاسفانه این امر در سکوت دولتهای مدعی دموکراسی انجام می پذیرد که در طی این سالها  تنها به صدور بیانیه های رنگارنگ قناعت نموده اند و جای بسی تأسف است که حکومت هایی چون ایران که مدعی حمایت از مظلومان جهان می باشند در جهت حفظ منافع خود در چنین مسائلی سکوت اختیار نموده اند . در پاسخ به افرادی که لب به اعتراض به اقدامات چین می گشایند گفته می شود که این جزء مسایل داخلی چین محسوب می شود و چین نیز آنان را جدایی طلب می داند در حالی که باید به این نکته توجه نمود تا جایی که به تاریخ می نگریم در می یابیم که این سرزمین ها جزء نقشه چین نبوده اند و چند سالی ست که در راستای سیاست کشور گشایی چین به نقشه آن افزوده شده اند که این امر بیشتر در مورد تبت صادق است .

بر هر انسان آزاده ای واجب است که گامی هر چند کوچک در روشنایی دیگران بردارد

dalai-lama-2

دالایی لاما ( DALAI   LAMA )

دالایی لاما به زبان تبتی لقبی است که به رهبر بوداییان تبت داده می شود از دیگر نامهای وی می توان به حضرت مقدس اشاره نمود ,  پیروان وی بر این باورند که وی بازیابی بودای مهرورزی یا همان اولوکیتشوارا  است , به عبارتی دیگر وی یک بودی ساتواست یعنی بودایی که به اشراق یا همان روشنایی مطلق رسیده است و دیگر نیازی نیست که در کالبدی دیگر بدین جهان پای گذارد اما به اختیار و برای نجات انسانها کالبدی انسانی به خود گرفته و بدین جهان پای می گذارد.

20060331023951!Dalai_Lama_boy

 

بیوگرافی :

دالایی لامای چهاردهم یا همان تنزین گیاتسو درششم جولای 1935 در خانواده ای روستایی واقع در دهکده ای به نام تکستر در شمال غربی تبت میلاد یافت , او فرزند پنجم از یک خانواده 18 نفره بود . در شش سالگی به عنوان دالایی لاما انتخاب شد که معمولا این انتخاب توسط تعدادی راهب اختر شناس , روشن بین و آشنا به علوم متافیزیک انجام می پذیرد . در سن 25 سالگی موفق به دریافت درجه دکترا در فلسفه بودیسم گردید . در 24 سالگی امتحانات مقدماتی اش را در سه دانشگاه رهبانی گاندن , سرا و درپونگ و امتحان پایانی اش در باب منطق توسط 30 استاد و در ظهر همان ظهر در باب راه میانه توسط 15 استاد برگذار گردید و بعد از آن توسط 30 استاد اعظم در باب انضباط رهبانی و علوم متافیزیک مورد آزمایش قرار گرفت وی در سال 1989 موفق به دریافت جایزه صلح نوبل گردید .

11

مسئوولیتهای رهبری :

در سال 1950 ایشان به عنوان رئیس حکومت تبت انتخاب شد و این در زمانی بود که تبت از جانب قدرت چین مورد تهدید قرار می گرفت . در سال 1954 برای صحبت با مائو و دیگر رهبران چین به پکن رفت و در سال 1956 در زمانی که در جریان شرکت در یک مراسم مذهبی در هندوستان به سر می برد ملاقاتهای مهمی با نهرو در باره ی شرایط بهرانی تبت انجام داد . در سال 1960 وی مجبور به ترک اجباری تبت بصورت شبانه گردید و به هندوستان رفت . هجوم همه جانبه ی چین به تبت آغاز گردید که با کشتار وسیع معترضان و تخریب معابد همراه شد . از سال 1960 او در ناحیه ای به نام دارما سالا ( لهاسای کوچک) در هندوستان به سر می برد و دولت در تبعید تبت را تشکیل داده است در این سالها ایشان بیکار نبوده و سعی در به اثباط رساندن حقانیت مردم تبت به جهانیان داشته اند همچنین برای زنده نگاه داشتن آیین و زبان تبتی اقدام به تـأسیس مراکز مذهبی بسیاری در آسیا و اروپا و نیز آمریکا زده است که مأمنی برای فرزندان تبت و مرکزی برای نشر آیین و فرهنگ این مرز و بوم در میان خارجیان علاقه مند گردیده است . او در حال ادامه دادن به ارائه راه حلهایی برای حل مسالمت آمیز مسایل تبت بوده است . برنامه ایشان طرحی است تحت عنوان نامیدن تبت به عنوان «تبت قلمرو صلح » و نیز خاتمه دادن به مهاجرت سیل آسای مردم چین به این ناحیه و نیز بازگردانیدن حقوق بنیادین انسانی و آزادی به مردم تبت و ارائه طرحی پنج ماده ای به نام حکومت خود مختار تبت وابسته به چین که تمامی آنها با مخالفت چین روبرو گردیده است . در سال1973 وی با پاپ ژان پل دوم ملاقات نمود به ایشان گفت : ما در یک شرایط بسیار سخت و بحرانی زندگی می کنیم و رسیدن به آرامش درون امکان پذیر نیست مگر در سایه ی دست یابی به امنیت و هارمونی بین انسانها و بدین جای نیامده ام مگر برای تبادل نظر و دریافت رهنمود های شما برای باز نمودن دربی بر ایجاد آرامش در میان مردمانم . او با تمامی رهبران مذهبی دنیا از جمله اسقف اعظم کلیسای کاتولیک , رهبران کلیسای آنگلیکان در لندن , کلیسای روم , رهبران دنیای یهود و اسلام دیدار و گفتگو کرده است و در همایش جهانی مذاهب بر یگانگی بین تمامی مذاهب تاکید نمود و یادآور شد : باور من همیشه بر برتری ترکیبی از مذاهب و فلسفه ها بر یک مذهب و فلسفه بوده است به دلیل تمایات ذهنی متفاوت هر موجود انسانی این یک نیاز محسوب می شود زیرا هر مذهبی تکنیک های یگانه و مشخصی را داراست که دانستن آنها تنها می تواند در بر گیرنده ی بخشی از حقیقت کل باشد. Tibetan protest Delhi

شناخته شدن در غرب : از زمان نخستین دیدار ایشان از غرب وی به عنوان استادی برجسته و مرد صلح شناخته شده است , در سالهای اخیر تعدادی از دانشگاه های غربی و مؤسسات مستقل جوایز صلح و دکترای افتخاری به ایشان اهدا نموده اند و این به خاطر نوشته های برجسته ی ایشان در باب فلسفه بودیسم و نیز رهبری برجسته اش در خدمت به آزادی و صلح بوده است در طی سفرهایش به ممالک دیگر ایشان سخنان بسیاری برای فهم بهتر و احترام به عقاید مختلف داشته اند که نمود بسیاری در انجمنهای بین مذاهب داشته است .

دالایی لاما : امروز جهان بسیار کوچک شده است و اجزاء آن به هم پیوسته , مشکلات یک ملت به تنهایی مرتفع نمی گردد و بدون یک حس مسئولیت جهانی زیست ما  در خطر قرار می گیرد و مسئولیت جهانی ما چیزی نیست مگر احساس کردن رنج دیگران , درست همانگونه که گویی رنج خود را احساس می کنیم , یعنی فهم این نکته که حتی دشمن ما نیز سراسر انگیخته شده است برای کسب شادمانگی و این را بدانیم که تمام مخلوقات همانی را می خواهند که ما می خواهیم و این راه دست یافتن به فهم واقعیست

00

پاره ای اقدامات چین :

آنانی که با شعار بازگشت به سرزمین مادری , باز کردن درب تبت به روی جهان و البته با کشتار انسانهای بی گناه به تبت آمده بودند دست به اعمالی زدند از قبیل:

090212013941YE

اقدام به فرستادن بی رویه مهاجران چینی به تبت  و سعی در پاکسازی نژادی

DemoR1803_468x323

شهروند درجه دو دانستن بومیان تبت وپایمال کردن حقوق اولیه انسانی

huge.74.371856

1_tibetan_buddhist_monastery_deface

تخریب بیش از هزاران معبد و نیز مجسمه ها و تمسا ل های بودایی و آیین پیش از بودیسم ( بن ) با ارزش تاریخی بسیار

xin_29203062110470311590814

واگذاری زمینهای کشاورزی به جمعیت مهاجر چینی و بگارگیری تبتیان به عنوان کارگر مزارع

اقدام به فرستادن 11 هزار  فاحشه واحداث هزارن خانه فساد در سرزمین معابد و جالب اینجاست که این امر در مجاورت معابد مهمی نظیر پوتالا انجام گرفته است .

MonkG1703_468x306

china_tibet

INDIA-TIBET-CHINA-POLITICS

کشتار و دستگیری راهبان معترض و گماشتن سرباز در ورودی تمامی معابد

Nepal Tibet Protest

جلوگیری از برگذاری مراسم مذهبی

اینها تنها نمونه ای از اعمال شیطانی رژیم شیطانی چین کمونیست است .

tibet_21793a

کلام دالایی لاما :

 سه اصل را فراموش نکن : احترام به خویشتن , احترام به دیگران و پذیرش مسؤولیت تمامی اعمالی که انجام میدهی .

به یاد داشته باش که بهتریت رابطه , رابطه ایست که میزان عشق طرفین از میزان نیازشان به یکدیگر تجاوز نکند .

 یوگا پیام خرد است و بشریت وارث این پیام .

 هر کجا که هستی , هرکجا خود را یافتی از هر آنچه داری لذت ببر و احساس نیایش و سپاس داشته باش .

دیروز تاریخ  ,   فردا راز  و امروز هدیه ایست .

اگر کسی یک بار به تو خیانت کرد این اشتباه او است و اگر کسی دوبار به تو خیانمت کرد این اشتباه توست .

برای اداره کردن خویش از سرت استفاده کن و برای اداره کردن دیگران از قلبت .

کامیابی ات را به داوری بنشین . از این روش که بدانی چه واگذارده ای تا کامیابی را به دست آوری .

 با زمین مهربان باش دانش خود را به دیگران ببخش که روشی است برای جاودانگی .

آغوشت را به سوی دگرگونی بگشای , اما از ارزشهای خود دست بر ندار .

اصول و بنیادها را فراگیر تا به چگونگی شکستن آنها به گونه ای شایسته آگاه باشی .

 به یاد داشته باش , دست نیافتن به آنچه میخواهی , گاهی از اقبال بلند تو سرچشمه می گیرد .

 تنها هدف ما در زندگی , عشق ورزیدن به یکدیگر است . اگر از عهده این مهم بر نمی آییم , دست کم بکوشیم تا یکدیگر را نیازاریم

*************

   برخی تألیفات ایشان  :

کتاب بیداری دالایی لاما –  هنر شادمانگی , گامی بسوی صلح درونی و صلح برونی – کتاب کوچک فرزانگی .

23_17250533

جناب دالایی لاما همچنان بر لزوم مبارزه بدون خشونت تاکید دارند که کاملا بر اساس مبانی بودیسم می باشد . آیا مبارزه بدون خشونت با حکومت شیطانی چین کمونیست یگانه راه پیروزیست ؟ یا اینکه مردم تبت باید حق خود را از راه دیگری کسب نمایند ؟

وظیفه دولت های دیگر در قبال این مسئله چیست ؟ همانطور که دالایی لاما ذکر کردند اگر برای کمک به تبت می آیید بدانید که ما چیزی نداریم که به شما تقدیم کنیم نه نفت نه طلا و نه هیچ چیز دیگر , شاید هم دلیل سکوت مجامع بین المللی فاقد منابع طبیعی بودن تبت می باشد.

tibet

تمام مطالب فوق نظر شخصی اینجانب بود و شما می توانید موافق یا مخالف باشید اما از شنیدن نظر شما خوشحال می شم

.

.برای کسب اطلاعات کامل در بارۀ  تبت  اینجا را کلیک کنید

Advertisements